Правила в'їзду в Польщу

Ви хочете виїхати з України? Дізнайтеся, на яких умовах ви можете в’їхати до Польщі, до якого пункту пропуску поїхати та скільки часу наразі чекати на кордоні.

1. Якщо ти громадянин України та тікаєш від війни, тобі дозволять в’їхати до Польщі. Польща не впливає на те, чи випустять вас з України (обмеження можуть стосуватися чоловіків).

2. Якщо у вас немає гарантованого місця перебування в Польщі, зверніться до найближчого пункту прийому.

3. У пункті прийому:

Ви отримаєте більше інформації про своє перебування в Польщі,
ми надамо Вам тимчасове житло в Польщі,
Ви отримаєте гарячу їжу, напої, базову медичну допомогу та місце для відпочинку

Перелік пунктів прийому можна знайти ТУТ.

Що потрібно для перетину кордону?

Візьміть із собою найважливіші документи – внутрішній паспорт, закордонний паспорт (якщо він є), свідоцтва про народження дітей, які подорожують з вами, медичну документацію.Якщо є можливість, візьміть із собою найважливіші документиВізьміть із собою найважливіші документи – внутрішній паспорт, закордонний паспорт (якщо він є), свідоцтва про народження дітей, які подорожують з вами, медичну документацію.

Наразі для перетину кордону достатньо будь-якого посвідчення особи, особливо якщо йдеться про дітей. Якщо у вас немає паспорта, не бійтеся, вас приймуть до Польщі на інших підставах. Якщо у вас є біометричний паспорт, це буде найважливішим документом для вас і полегшить як перетин кордону, так і подальше перебування.

Наразі вам не потрібно показувати інші документи на кордоні, наприклад, щодо наявності фінансових ресурсів (ви можете пов’язувати такі документи з попередніх візитів до Польщі, наразі вони не потрібні).

Основою вашого перебування може бути:

1. біометричний паспорт з можливістю безвізового режиму – термін до 90 днів;

2. національна віза або шенгенська віза – час перебування відповідно до дати у візі;

3. карта побиту – час перебування згідно з карткою;

4. дозвіл на тимчасове проживання (“pobyt czasowy”), дозвіл на постійне проживання (“pobyt stały”) або дозвіл на проживання довгострокового резидента ЄС – відповідно до цього документа

5. заяву про міжнародний захист, яку можна подати в пункті перетину кордону –до моменту її визнання

6. згода начальника прикордонної служби, яка надається при перетині кордону – до 15 діб.

Не бійтеся, якщо у вас немає документів з пунктів 1 – 4. Наразі на кордоні приймаються заяви про міжнародний захист (пункт 5) і видається згода командира Прикордонної служби (пункт 6). Якщо у вас є така можливість, просто попросіть тимчасову згоду на 15 днів, завдяки чому легалізація вашого перебування буде більш гнучкою. Це пов’язано з тим, що якщо ви подасте заяву про міжнародний захист, ви не зможете працювати в Польщі протягом 6 місяців з моменту її подання – але ви можете відкликати таку заяву, коли ваша ситуація в Польщі стабілізується.

Якщо ви в’їхали до Польщі за згодою начальника Прикордонної служби, ви можете перебувати в Польщі до 15 днів. До закінчення 15 днів зверніться до найближчого воєводського управління або будь-якої прикордонної служби, щоб легалізувати своє перебування. До якого офісу звернутися, залежить від того, як буде проходити легалізація. У цьому вам допоможуть юристи, які надають БЕЗКОШТОВНУ ЮРИДИЧНУ ДОПОМОГУ БІЖЕНЦЯМ.

Якщо ви в’їхали в Польщу на підставі заяви про міжнародний захист, вас направлять до приймального пункту, де ви проходите медичні огляди – ПЕРЕЛІК ПРИЙМАЛЬНИХ ЦЕНТРІВ. Якщо прикордонна служба взяла на зберігання ваш паспорт і видала вам «Тимчасове посвідчення особи іноземця» (“Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca”), це є ознакою того, що ви перебуваєте в Польщі на підставі такої заяви.

Ви також можете звернутися до Приймального центру, якщо ви в’їхали в Польщу на іншій основі і вам потрібен відпочинок або місце, де плануватимете подальшу діяльність. У Приймальному Центрі (“Ośrodek Recepcyjny”) ви отримаєте тимчасове житло, гарячу їжу та напої, базову медичну допомогу та місце для відпочинку. Це безпечне місце, щоб знайти свої подальші кроки. У Приймальному центрі ви реєструєте своє перебування, ви можете ознайомитись із доступним житлом (за межами Центрів прийому), але не зобов’язані ним користуватися. Будуть створені нові приймальні пункти. Очікується, що вони будуть у кожному воєводському місті.

Якщо у вас немає куди поїхати в Польщі, вас можуть направити до центру проживання біженців (не хвилюйтеся, ніхто не буде змушувати вас залишатися в такому центрі). Скажіть працівникам Приймального Центру, що вам нікуди поїхати в Польщі.

В‘їзд з домашніми тваринами

Ви можете взяти з собою своїх домашніх тварин! Польща підготувала тимчасову процедуру, яка дозволяє ввозити тварин без формальностей. Для собак, кішок і тхорів віком від 8 тижнів необхідно мати мікрочіп та підтвердження вакцинації від сказу не старше 12 місяців. Зауважте, у нас є інформація, що на кордоні є винятки і тварин без чіпів пускають – формально мінімальними умовами є мікрочіп і вакцинація.

Більше інформації можна знайти у вкладці – Допомога тваринам – UA Help.info i та на офіційному сайті головного ветеринарного лікаря – Tymczasowa procedura przemieszczania zwierząt towarzyszących z terytorium Ukrainy na teren Polski przez osoby nie posiadające kompletu dokumentów weterynaryjnych dla psów, kotów i fretek | Główny Inspektorat Weterynarii (wetgiw.gov.pl)

Проживання, транспорт та юридична допомога

Перевірте, чи можете ви отримати квартиру за приватною чи державною допомогою – КАРТА ПРИТУЛКІВ. Якщо у вас немає можливості дістатися до місця в Польщі, де ви знайшли квартиру, подивіться, чи хтось пропонує транспорт – ТРАНСПОРТ ДО ІНШИХ МІСТ.

У разі в’їзду на підставі, відмінній від описаних вище, стежте за термінами, зазначеними у візах або дозволах, і до їх закінчення скористайтеся допомогою юристів, які надають БЕЗКОШТОВНУ ЮРИДИЧНУ ДОПОМОГУ ДЛЯ БІЖЕНЦІВ, або зверніться до Управління у справах іноземців або Воєводське управління – СПИСОК ВОЄВОДСЬКИХ УПРАВЛІНЬ.

Якщо ви не знаєте, на якій підставі ви прибули до Польщі, забезпечте всі документи, які ви отримали від прикордонної служби при перетині кордону. Ви покажете їх урядовій установі (“Urząd “) або адвокату, який допоможе вам.

У перші дні свого перебування подбайте про свою безпеку та безпеку своєї родини. Залиште формальності, пов’язані з перебуванням, на потім, але не чекайте занадто довго (стежте за термінами, зазначеними вище).

Перевірте офіційну інформацію на сайті Управління у Справах Іноземців (“Urzędu do Spraw Cudzoziemców”, доступно українською мовою): https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina2 . Пам’ятайте, що наведена вище інформація носить загальний характер. Кожен випадок відрізняється, тому польські юристи пропонують біженцям безкоштовну правову допомогу. Пам’ятайте, що адміністративні процедури, пов’язані з легалізацією перебування, тривають дуже довго і триватимуть ще довше. Однак найчастіше регламент організований таким чином, що після подачі заяви про легалізацію перебування ваше перебування є законним – до моменту визнання заяви.

інформації для глухих мешканців України щодо правил прийому біженців до польської мови відповідно до даних Управління у справах іноземців:

Fundacja Akademia Młodych Głuchych: https://www.facebook.com/fundacjaakademiamlodychgluchych/videos/1018963142031696/

Посольства України в Польщі:

https://www.facebook.com/AmbasadaUkrainywPolsce

Міністерство закордонних справ Республіки Польща:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/ukraina  

Міністерство закордонних справ України
https://mfa.gov.ua/