12.03.2022 року був прийнятий закон про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави. Цей закон запроваджує пільги щодо проживання та роботи в Польщі та надає громадянам України право на соціальну допомогу. Далі в цьому пораднику цей закон ми будемо називати ” Спецустава”.
Легальність при в’їзді в Польщу до 24.02.2022

Якщо ви прибули до 24.02.2022 року або у вас є дозвіл, то до вашого перебування застосовуються такі особливі правила:

Умови проживання при В’їзді в Польщу після 24.02.2022

Ваше перебування в Польщі правомірно протягом 18 місяців, починаючи з 24.02.2022 року, тобто до 24.08.2023 року, якщо:

Увага! Зверніть увагу, що ви втратите вищевказаний дозвіл, якщо покинете Польщу на термін більше 1 місяця!

Що робити, якщо ви подали заявку на міжнародний захист?

Ви можете скасувати свою заяву. З дня відкликання до вашого перебування застосовуються такі правила, як якщо б ви не подали заяву (див. умови перебування в разі в’їзду після 24.02.2022).

Увага! Не подавайте заявку до 24.11.2022 року, так як вона не буде визнана.

Ваш приїзд не був зареєстрований прикордонниками?

Якщо ваш приїзд не був зареєстрований прикордонниками під час прикордонного контролю, то для легального перебування вам необхідно зареєструвати своє перебування. У вас є 60 днів з моменту прибуття в Польщу.

Реєстрація легального перебування відбувається в будь-якому уряді гміни (міському управлінні). Такий уряд знаходиться в кожній гміні на території Польщі. Заявка оформляється в паперовому вигляді, також її може заповнити службовий працівник. Зразок заявки буде доступний українською мовою. Ми додамо тут посилання на додаток, коли воно з’явиться.

У вас немає номера PESEL?

Особи, яким не потрібно реєструвати своє перебування, але у них немає номера PESEL, також повинні звернутися до місцевого уряду, для проведення вищевказаної процедури, він необхідний для багатьох видів діяльності в Польщі.

При подачі заяви дайте згоду на створення Profilu Zaufanego. Це інформаційна система, яка дозволяє виконувати офіційні справи через Інтернет, також пов’язані з додатковими пільгами. Це дуже зручно в Польщі. Для створення довіреного профілю вам потрібна адреса електронної пошти та номер телефону.

Реєстрація перебування дітей

Перебування дітей реєструється будь-яким з батьків або опікуном дитини в Польщі. Наприклад, це може бути інший член сім’ї.

Заява на PESEL для дитини

Заява про надання номера соціального забезпечення для дитини можуть підписати батьки, опікун, куратор, тимчасовий опікун, про який ми пишемо в розділі “тимчасова опіка”, і особа, яка фактично піклується про дитину в Польщі.

При подачі заяви дайте згоду на створення Profilu Zaufanego. Це інформаційна система, яка дозволяє виконувати офіційні справи через Інтернет, також пов’язані з додатковими пільгами. Це дуже зручно в Польщі. Для створення довіреного профілю вам потрібна адреса електронної пошти та номер телефону.

Документи, необхідні в Уряді гміни (міському управлінні):

Всі документи, що засвідчують особу, навіть якщо вони вже недійсні.

Такі фотографії ви можете зробити в будь-якому фото салоні. Скажіть фотографу, що фотографія вам потрібна для посвідчення особи, він буде знати, які потрібні вимоги. Фото-точки часто знаходяться поруч з урядами гмін. Вартість 4 або 6 фотографій зазвичай становить від 20 до 40 зл.

Якщо у вас немає документів, ваша заявка також буде прийнята і ви підтвердите достовірність своїх даних, подавши заяву під суворістю кримінальної відповідальності. Фотографії всерівно є обов’язковими.

Уряди гмін можуть надати безоплатну можливість зробити фото. Перевірте, чи пропонує таку послугу ваш місцевий уряд гміни.

Робота спрощені правила

Ви можете влаштуватися на роботу у будь-якого роботодавця в Польщі, незалежно від того, чи є ваше перебування законним на спецуставі або ви вже мали право на перебування в Польщі. Вам не потрібно отримувати дозвіл на роботу.

Працевлаштування буде неможливо, якщо у конкретного роботодавця будуть перевищені ліміти трудового співвідношення громадян України та громадян інших країн. Поки такого порогу немає.

Роботодавець протягом 14 днів після того, як ви приступили до роботи, зобов’язаний повідомити про це Окружне управління з працевлаштування ( Ужонд праці).

Тимчасовий опікун – законний представник дитини

Якщо дитина проживає в Польщі без батьків або інших осіб, які мають право на юридичну опіку над дитиною (опікун, куратор), необхідно встановити для дитини тимчасового опікуна. Ця особа буде нести відповідальність за дитину і може офіційно виступати від імені дитини, в тому числі про присвоєння номера PESEL.

Якщо ви опікун або батьки дитини, які не перебувають В Польщі або не маєте можливості здійснювати опіку над дитиною, подайте заявку на створення тимчасового опікуна. Таку заяву потрібно подати до районного суду міста, де проживає дитина.

Заява про створення тимчасового опікуна повинна включати:

Суд повинен визнати справу протягом 3 днів з дня подачі заяви. Заявка не підлягає оплаті. Скористайтеся підготовленою нами формулою заявки, але пам’ятайте, що вона не універсальна. У разі сумнівів скористайтеся безкоштовною юридичною допомогою.

Соціальна допомога

Ви маєте право на одноразову грошову допомогу в розмірі 300 зл на людину, яка призначена для утримання. Ви подаєте заяву на цю допомогу в міське управління ( Ужонд міста) в тому місті, де ви знаходитеся. Крім того, ви маєте право на таких самих умовах, що і громадяни Польщі:

1. Сімейна допомога, у тому числі:

* допомога за сімейними обставинами (суми різні, в залежності від ситуації, мінімум 95 зл на місяць);
* одноразова допомога при народженні дитини (1000 зл.);
* Допомога по догляду за дітьми-інвалідами, інвалідами старше 16 років, особами старше 75 років (215 зл на місяць);
* спеціальна допомога по догляду, що стосується людей, які повинні відмовитися від роботи для догляду за інвалідом в значній мірі, що вимагають постійного догляду (620 зл на місяць);
* Допомога по догляду, що стосується осіб, яких не взяли на роботу або звільнилися з роботи для догляду за інвалідом в значній мірі, що вимагає постійного догляду, який став інвалідом до 18 років або під час навчання (2119 зл на місяць);
* батьківські Допомоги, що надаються у зв’язку з народженням дитини, протягом певного періоду часу (1000 зл на місяць).

2. Допомога на дітей (так звані 500+), якщо ви проживаєте з дітьми на території Польщі, яка має право в розмірі 500 зл на місяць на кожну дитину, незалежно від вашого доходу.

3. Допомога Хороший старт, якщо ви проживаєте з дітьми на території Польщі, ви маєте право отримати 300 зл раз на рік навчальний, незалежно від вашого доходу.

4. Сімейний капітал, якщо ви проживаєте з дітьми в Польщі,  ви можете отримати на другу і наступну дитину допомогу, в той час, коли цей другий і наступна дитина у віці від 12 до 35 місіців. Сума допомоги становить 500 злотих або 1000 злотих на місяць, максимум в цілому 12000 зл. незалежно від вашого доходу.

5. Дофінансування для дітей на перебування в яслах, дитячому клубі або у денного опікуна, якщо проживаєте з дітьми на території Польщі,  ця сумма складає 400 зл. на місяць ( Важливо! Дофінансування починає діяти з 01.04.2022 r.)

Заявки на вищевказані пільги повинні містити ваш номер PESEL, а також вашої дитини  (якщо стосується дитини і їй належить). Діти мають право отримати, якщо ваш в’їзд був зареєстрований прикордонниками з 24.02.2022. Тому так важливо провести процедуру реєстрації та отримання номера PESEL, про який ми писали вище.

Зверніть увагу, що для всіх пільг існують вимоги і обмеження. Вони надаються після виконання вимог, викладених у правилах. Особливо це стосується сімейних пільг. Частина сімейних допомог не накопичується. При сімейній допомозі враховується дохід всієї родини, але для членів українських сімей, які залишилися на території України, їх дохід не враховуватиметься.

Лікар

Ви маєте право на безкоштовну медичну допомогу на таких підставах, як особи, що покриваються обов’язковим або добровільним медичним страхуванням. Ви не маєте права на санаторно-курортне лікування та санаторно-курортну реабілітацію.

Ви маєте право на безкоштовну психологічну допомогу. Така допомога може бути надана муніципальним органом (Ужонд міста), в якому ви проживаєте. Муніципалітет організовує таку допомогу відповідно до своїх можливостей, що означає, що не завжди повинен бути створений відповідний пункт.

Переглянути секцію Медична допомога

Ми будемо розвивати цей розділ, описуючи, як реєструється відвідування лікаря.

Школа

Ваші діти мають право на безкоштовне навчання в державних освітніх установах. Можуть бути організовані додаткові заняття з польської мови. Можуть бути створені класи або установи, призначені для дітей з України.

Переглянути секцію Допомога для учнів

У цьому розділі ми описуємо тільки нові рішення – існуюча інформація не втратила актуальності.

Ви можете продовжити навчання в Польщі, навіть якщо у вас немає документів, що підтверджують вашу освіту. Якщо для вашого перебування застосовуються спецустава і в день 24.02.2022 р. ви були студентом навчального закладу, діючого на території України і маєте можливість затвердити, що в цей день навчалися на певному році навчання на даному напрямку та рівні навчання у навчальному закладі і не маючи документів, атестованих за періоди навчання, здані іспити або практики, то результати вашого навчання можуть бути визнані через перевірку. Навчальний заклад, в якому ви подаєте заявку на вступ, проведе перевірку ваших знань і навичок певним чином.

Українські студенти мають право подати заявку на соціальну стипендію або студентський кредит.

Переглянути секцію Допомога студентам та вченим

У цьому розділі ми описуємо тільки нові рішення – існуюча інформація не втратила актуальності.

Допомога для фірм та громадянам Польщі

Якщо ви допомагаєте громадянам України, які втекли від війни, шляхом надання житла та харчування, вам може бути надана грошова допомога строком до 60 днів (в особливих випадках довше). Це відбувається на підставі договору, укладеного з муніципалітетом. Зверніться в свій муніципальний офіс (Ужонд міста) і попросіть укласти такий договір.

Якщо ви фізична особа або юридична особа, яка надавала допомогу біженцям, то до вартості отримання доходу можна віднести витрати виробництва або ціна придбання речей або прав, що є предметом пожертвувань, наданих в період з 24 лютого 2022 року. до 31 грудня 2022 року. на цілі, пов’язані з боротьбою з наслідками військових дій на території України:

1. організаціям, які здійснюють громадську діяльність з Польщі або України (увага! ведення громадської діяльності не тотожне наявності статусу OPP);
2. одиницям місцевого самоврядування;
3. Урядове Агентство Стратегічних Резервів;
4. Організаціям, які здійснюють в Польщі або Україні лікувальну діяльність або діяльність у галузі невідкладної медичної допомоги

та вартості безоплатних допомог, спрямованих на протидію наслідкам військових дій в Україні, в описаний вище період, на користь описаних вище осіб якщо витрати на виробництво або вартість придбання або вартість пільг не були включені у вартість отримання доходу, включаючи амортизаційні відрахування.